Celtics Central

Boston Celtics

NBA D-League Drafts First High School Player Ever

|

The National Basketball League’s minor league system, called the Developmental League (D-League) conducted their draft tonight.

Of note to Celtic fans is former 6′ 4″ Celtic PG Orien Greene was drafted in the second round by the Utah Flash.

Of note to UConn fans, former Trinity Catholic H.S. of Stamford point guard 6′ 2″ Craig Austrie was drafted in the fourth round by the Springfield (Ma) Armor .

Also of note to UConn fans, sharpshooting G/F 6′ 5″ Rashad Anderson was drafted in the first round by the Iowa Energy. I always wondered what happened to him. He had NBA jump shooting talent. A lights out shooter from deep, he last played in Italy

The first player taken was 6′ 7″ Carlos Powell from South Carolina. For the first time ever they drafted someone directly from high school. His name is Latavious Williams, a 6′ 8″ player taken by the Tulsa 66ers.

Here is the complete release from the NBA , including all 8 rounds of draft picks….

Albuquerque Thunderbirds Select Carlos Powell With First Pick In 2009 NBA D-League Draft
- Latavious Williams, First-Ever High School Player Drafted Into NBA Development League -

ATLANTA, NOV. 5, 2009 – The Albuquerque Thunderbirds selected Carlos Powell, a 6-7 small forward from South Carolina, with the first overall selection in the 2009 NBA Development League Draft.  The Tulsa 66ers selected Latavious Williams, a 6-8 forward, the first-ever player selected in the NBA D-League Draft directly from high school with the last pick in the first round.  With the second pick, the Erie BayHawks drafted Donell Taylor, a 6-6 small forward from Alabama-Birmingham, while the Los Angeles D-Fenders selected Deron Washington with the third overall selection.

Williams, the first player drafted into the NBA D-League directly from high school is a native of Sarkville, Miss. and most recently attended Christian Life Center, a prep school in Humble, Texas.  Williams made the jump to the professional ranks in order to continue his development on and off of the court.

The first three players, and eight of the first round selections, were all members of NBA Summer League rosters in July, 2009.  Powell played for the Phoenix Suns, averaging 9.0 points and 3.0 rebounds in 16.5 minutes over four games, while Taylor suited up for the San Antonio Spurs and averaged 5.4 points in 14.8 minutes over five games.  Deron Washington completes the trio, playing for the Detroit Pistons and averaging 8.2 points, 5.2 rebounds and 31.4 minutes in five games.

Other notable first round selections include former NBA players Desmon Farmer, a 6-5 guard from USC, JamesOn Curry from Oklahoma State, originally drafted by the Chicago Bulls in the 2007 NBA Draft, and French international standout Amara Sy, a 6-8 forward, who was selected by the Bakersfield Jam with the fourth overall selection.

Complete rosters for each of the 16 2009-10 NBA D-League teams will be comprised of the eight players drafted tonight along with seven returning, allocation, and local tryout players.  Rosters will be reduced to 12 players on Nov. 18 and opening-day 10-man rosters must be set by Nov. 25 in anticipation of the Nov. 27 tip off of the NBA D-League’s ninth season.  Each team will play one preseason game between Nov. 19 and 25.

Full results from the 2009 NBA D-League Draft are below.

First Round
1.        Carlos Powell, Albuquerque Thunderbirds
2.        Donell Taylor, Erie BayHawks
3.        Deron Washington, Los Angeles D-Fenders
4.        Amara Sy, Bakersfield Jam
5.        Garret Siler, Utah Flash
6.        Alonzo Gee, Austin Toros
7.        Desmon Farmer, Reno BigHorns
8.        Paul Harris, Maine Red Claws
9.       Rashad Anderson, Iowa Energy
10.        Alade Aminu, Fort Wayne
11.        Curtis Withers, Dakota Wizards
12.        Antonio Anderson, Rio Grande Valley Vipers
13.        Raymond Sykes, Sioux Falls Skyforce
14.        JamesOn Curry, Springfield Armor
15.        Sundiata Gaines, Idaho Stampede
16.        Latavious Williams, Tulsa 66ers


Second Round
1.        Mustafa Shakur, Tulsa 66ers
2.        Dar Tucker, Idaho Stampede
3.        Major Wingate, Springfield Armor
4.        Pete Campbell, Sioux Falls Skyforce
5.        Jonathan Wallace, Rio Grande Valley Vipers
6.        Doug Thomas, Dakota Wizards
7.        Frank Tolbert, Fort Wayne Mad Ants
8.        Pat Carroll, Iowa Energy
9.        Darnell Lazare, Maine Red Claws
10.        Haminn Quaintance, Reno Bighorns
11.        Russell Carter, Austin Toros
12.       Orien Greene, Utah Flash
13.        Reece Gaines, Bakersfield Jam
14.        Alan Wiggins, Los Angeles D-Fenders
15.        John Bryant, Erie BayHawks
16.        Chad Toppert, Albuquerque Thunderbirds

Third Round
1.        Erek Hansen, Albuquerque Thunderbirds
2.        Martin Zeno, Erie BayHawks
3.        Jeremy Wise, Los Angeles D-Fenders
4.        Anthony Goods, Bakersfield Jam
5.        Kevin Goffney, Utah Flash
6.        Lewis Clinch, Austin Toros
7.        Chris Lowe, Reno Bighorns
8.        Frank Young, Maine Red Claws
9.        Sean Barnette, Iowa Energy
10.        Jamelle Cornley, Fort Wayne Mad Ants
11.        Marcus Dove, Dakota Wizards
12.        Jamarcus Ellis, Rio Grande Valley
13.        Reggie Williams, Sioux Falls Skyforce
14.        James Cripe, Springfield Armor
15.        Delonte Holland, Idaho Stampede
16.        Cecil Brown, Tulsa 66ers

Fourth Round
1.        Jeral Davis, Tulsa 66ers
2.        T.J. Cummings, Idaho Stampede
3.        Craig Austrie, Springfield Armor
4.        Leemire Goldwire, Sioux Falls Skyforce
5.        Mickell Gladness, Rio Grande Valley Vipers
6.        D’Lancy Carter, Dakota Wizards
7.        Booker Woodfox, Fort Wayne Mad Ants
8.        Carl Mitchell, Iowa Energy
9.        Gary Ervin, Maine Red Claws
10.        Louis Graham, Reno Bighorns
11.        Ira Brown, Austin Toros
12.        Jason Richards, Utah Flash
13.        Jared Newson, Bakersfield Jam
14.        Christopher Hayes, Los Angeles D-Fenders
15.        Derrick Mercer, Erie BayHawks
16.        Yaroslav Korolev, Albuquerque Thunderbirds

Fifth Round
1.        Shagari Alleyne, Albuquerque Thunderbirds
2.        Rod Wilmont, Erie BayHawks
3.        Christopher Moore, Los Angeles D-Fenders
4.        Lance Hurdle, Bakersfield Jam
5.        Joe Darger, Utah Flash
6.        David McClure, Austin Toros
7.        Terry Martin, Reno Bighorns
8.        Scooter McFadgon, Maine Red Claws
9.        Joah Tucker, Iowa Energy
10.        Lenny Stokes, Fort Wayne Mad Ants
11.        Jason Straight, Dakota Wizards
12.        Kenny Dawkins, Rio Grande Valley Vipers
13.        Draezon Burns, Sioux Falls Skyforce
14.        DeSean White, Springfield Armor
15.        J.C. Mathis, Idaho Stampede
16.        Mitchell Johnson, Tulsa 66ers

Sixth Round
1.        Keena Young, Tulsa 66ers
2.        Mike Gansey, Idaho Stampede
3.        Perrin Johnson, Springfield Armor
4.        Nate Miles, Sioux Falls Skyforce
5.        Antoine Hood, Rio Grande Valley Vipers
6.        Darren Cooper, Dakota Wizards
7.        C.J. Anderson, Fort Wayne Mad Ants
8.        Casey Love, Iowa Energy
9.        Anthony Terrell, Maine Red Claws
10.        Jermaine Johnson, Reno Bighorns
11.        Quemont Greer, Austin Toros
12.        Travis Holmes, Utah Flash
13.        Chris Ayer, Bakersfield Jam
14.        Charlie Parker, Los Angeles D-Fenders
15.        Jeff Skemp, Erie BayHawks
16.        J’Nathan Bullock, Albuquerque Thunderbirds

Seventh Round
1.        Garrison Carr, Albuquerque Thunderbirds
2.        Ryan Troutman, Erie BayHawks
3.        Moustafa N’Doye, Los Angeles D-Fenders
4.        Ramon Dyer, Bakersfield Jam
5.        Alain Laroche, Utah Flash
6.        Augustine Okosun, Austin Toros
7.        Chris Davis, Reno Bighorns
8.        Tony Bobbitt, Maine Red Claws
9.        Russell Hicks, Iowa Energy
10.        Andres Sandoval, Fort Wayne Mad Ants
11.        Rashaad Powell, Dakota Wizards
12.        Rashad Woods, Rio Grande Valley Vipers
13.        Rodney Alexander, Sioux Falls Skyforce
14.        Brandon Jones, Springfield Armor
15.        Bryson McKenzie, Idaho Stampede
16.        Adam McCoy, Tulsa 66ers

Eighth Round
1.        Tim Parham, Tulsa 66res
2.        Vince Oliver, Idaho Stampede
3.        Brayden Billbe, Springfield Armor
4.        Lawrence McKenzie, Sioux Falls Skyforce
5.        DeAngelo Alexander, Rio Grande Valley Vipers
6.        Jimmy Binnie, Dakota Wizards
7.        A.J. Ratliff, Fort Wayne Mad Ants
8.        Marcus Walker, Iowa Energy
9.        Matt Clement, Maine Red Claws
10.        Ron Allen, Reno Bighorns
11.        D’Mond Grismore, Austin Toros
12.        Jordan Brady, Utah Flash
13.        Stephen McDowell, Bakersfield Jam
14.        Travis Pinick, Los Angeles D-Fenders
15.        Zachary Sowers, Erie BayHawks
16.        Brian Kortovich, Albuquerque Thunderbirds

The NBA Development League, founded in 2001, is the NBA’s official minor league whose teams have direct affiliations to NBA franchises.  For the 2009-10 season, the league will feature 16 teams – including the debut of the Maine Red Claws and the Springfield Armor.  A proven developer of talent, 20 percent of players in the NBA at the conclusion of the 2008-09 season boasted NBA D-League experience, while the league continues to develop coaches, referees, and front office staff for the NBA and its teams.  In fostering the league’s connection to the community, its teams, players and staff promote health and wellness, support local needs and interests, and assist in educational development through NBA D-League Cares programs.  The NBA D-League also advances the game of basketball as the research and development arm of the NBA.  Throughout the season fans can watch all NBA D-League games on NBA Futurecast, the free live Web-streaming initiative found at nba.com/futurecast.

Thomas Halzack

Comments are closed.